Chorwacja posiada osiem parków narodowych. Aż siedem z nich zlokalizowanych jest nad Adriatykiem lub w pobliżu. Dzisiaj opowiemy Wam o parku, który Adriatykiem jest otoczony. Mowa o Parku Narodowym Mljet, uznawanym za pierwszy morski park narodowy w basenie Morza Śródziemnego, który odwiedziliśmy latem, a ostatnio wczesną jesienią. Pisząc ten post jesteśmy w trakcie przygotowywania się do majowo-czerwcowego wyjazdu, podczas którego również odwiedzimy Mljet.
Kilka słów o PN Mljet
Park Narodowy Mljet, uznany za pierwszy morski park narodowy w basenie Morza Śródziemnego, słynie nie tylko ze spektakularnych krajobrazów, ale także z niezwykłej różnorodności biologicznej. Obejmuje obszar o powierzchni niemal 5400 hektarów, zarówno ląd, w tym formacje geologiczne jak i wody morskie.
PN Mljet słynie z tego, że w swojej historii nigdy nie zaznał wielkich pożarów.
Słone jeziora
Jedną z charakterystycznych cech Mljetu jest jego system słonych jezior, które również są formacją krasową. Wielkie Jezioro (powierzchnia 145 hektarów, głębokość 46 metrów) i Małe Jezioro (powierzchnia 24 hektary, głębokość 29 metrów), powstałe przez zalanie depresji krasowej wodą morską, łączą się z otwartym morzem wąskim kanałem. To unikalne połączenie sprawia, że jeziora te charakteryzują się właściwościami wodnego ekosystemu zarówno morskiego, jak i słodkowodnego.
Poniżej zdjęcia Małego Jeziora oraz małego mostu. W tym jeziorze można się kąpać. Latem, ciężko znaleźć wolne miejsce przy brzegu.
Poniżej zdjęcia Dużego Jeziora oraz dużego mostu.
REKLAMA
Historia i kultura
Wyspa Mljet, z jej bujnymi, zielonymi lasami i zachwycającymi jeziorami, była świadkiem historii od czasów Ilirów, przez dominację Rzymską, aż po epokę Republiki Dubrownickiej.
Klasztor Benedyktynów
Znaczącym punktem kulturalnym jest romański klasztor benedyktynów na Wyspie Świętej Marii, która położona jest pośrodku Wielkiego Jeziora. Klasztor ten, zbudowany w XII wieku stanowi przykład dawnej architektury sakralnej. Odgrywa również ważną rolę w lokalnej społeczności jako centrum duchowe i kulturalne.
Ruiny Rzymskiego pałac w Polače
W miejscowości Polače znajdują się ruiny rzymskiego pałacu, który został wzniesiony w III wieku jako letnia rezydencja. Pałac był strategicznie usytuowany w miejscu osłoniętym od wiatrów i blisko źródła pitnej wody. Znaczenie tego miejsca potęgowała obecność Agezilaja z Anazarbusy oraz jego syna, poetę Opijana, którzy znaleźli schronienie na Mljet po tym, jak zostali wypędzeni przez rzymskiego cesarza Septymiusza Sewera. Dzięki poetyckim zdolnościom Opijana, kolejny cesarz Karakalla przywrócił ich na dwór rzymski.
Legenda głosi, że Agezilaj i Opijan w podziękowaniu za gościnność wysłali cesarzowi gałąź sosny alepskiej z ptasim gniazdem i muszlą, co miało symbolizować ich miłość do małej wyspy Mljet. Pałac w Polače, zbudowany na wzór rzymskich willi, został później wzbogacony o termalne łaźnie, w których odkryto mozaikę żurawia – symbol Ostrogotów. Z czasem do kompleksu dodano dwie wczesnochrześcijańskie bazyliki.
Flora i fauna Parku Narodowego Mljet
Mljet charakteryzuje się obfitością roślinności. Dominują tu lasami sosny Aleppo. Występują też dęby ostrolistne oraz unikatowe gatunki endemiczne, jak dubrovačka zečina (Centaurea ragusina) i drvenasta mlječika (Euphorbia dendroides).
REKLAMA
Na terenie parku rosną również różne odmiany orchidei, w tym Kręczynka jesienna (Spiranthes spiralis), która kwitnie jesienią, a którą udało nam się odnaleźć.
W Parku Narodowym Mljet spotkacie m.in. takie zwierzęta jak:
- mangusta mała
- dzik euroazjatycki
- daniel zwyczajny
- owca kanadyjska
- pustułka zwyczajna
- krogulec zwyczajny
- trzmielojad zwyczajny
- syczek zwyczajny
- puszczyk
- puchacz
- słowik rdzawy
- kos
Wyspa jest uboga w gady z powodu wprowadzenia mangusty, która znacząco zmniejszyła populacje węży i innych małych zwierząt, ale za to w wodach Parku żyją liczne gatunki ryb i skorupiaków morskich.
Ścieżki piesze i rowerowe
Zarówno na całej wyspie jak i w samym parku, znajdziemy mnóstwo tras pieszych i rowerowych, które w sporej części są zacienione, co sprawia, że nawet w upalne lato, wędrówki nie są tak uciążliwe.
Trasy rowerowe są dobrze oznakowane, wiele z nich posiada nawierzchnię asfaltową.
Podczas naszego ostatniego pobytu wybraliśmy trasę F, która swój początek i koniec ma w Pomenie. Jej długość to niecałe 18 kilometrów. Prócz kilku podjazdów, trasa jest łagodna, bez większych przewyższeń co sprawia, że może być idealna również dla najmłodszych.
Nie wzięliście ze sobą rowerów? Nic straconego, w Pomenie znajdziecie wiele wypożyczalni.
Ciekawostki o Parku Narodowym Mljet
Oto kilka fascynujących ciekawostek o Parku Narodowym Mljet:
- Klasztor na Wyspie Świętej Marii, zbudowany w XII wieku, był nie tylko miejscem modlitwy, ale również centrum nauki i sztuki, znanym z tego, że gościli tu wybitni poeci i uczeni, takie jak Mavro Vetranović i Ignjat Đurđević.
- Wyspa jest pełna legend, z których najciekawsza jest ta o klątwie benedyktynów. Gdy benedyktyni opuszczali klasztor na Wyspie Świętej Marii w 1869 roku, rzekomo rzucili klątwę na mieszkańców wyspy, która spowodowała, że wszelkie czynności codzienne, tradycyjne obrzędy i ceremonie zaczęto wykonywać w odwrotnej kolejności niż zwykle. To znaczy, że mieszkańcy zaczęli na przykład odwracać kolejność wykonywania zadań, modlitwy wypowiadali od końca do początku lub odwracali przedmioty do góry nogami.
- Wielkie Jezioro to tak naprawdę zatoka, która jest połączona z morzem przez kanał Solinski. Jest to wyjątkowy przykład zjawiska krasowego, w ramach którego silne prądy morskie przez lata kształtowały budowę kanału, prowadząc do zmian w jego głębokości i szerokości. Te zmiany osiągnęły punkt kulminacyjny w 1958 roku, kiedy to kanał został znacznie poszerzony, aby umożliwić prezydentowi Jugosławii, Josipowi Brozowi Tito wpłynięcie na jego wody swoim jachtem.
- Interesującym aspektem tego regionu jest także stary młyn benedyktynów, wybudowany przy Wielkim Moście (naturalne połączenie między Wielkim a Małym Jeziorem), który wykorzystywał energię przepływającej wody przy produkcji soli, co dało nazwę miejscowości Soline.
Więcej cennych informacji znajdziecie na stronie parku: mljet.hr
Mljet – jedna z najbardziej malowniczych i różnorodnych ekologicznie wysp w Chorwacji
Na wyspie znajdują się liczne jaskinie, groty i jamy, które powstały w wyniku procesów erozyjnych i rozpuszczania skał wapiennych przez wodę. Te podziemne struktury są ważnym elementem ekosystemu parku, oferując schronienie dla wielu gatunków zwierząt.
REKLAMA
Dodatkowo, południowe wybrzeże wyspy charakteryzuje się stromymi klifami i zapadniętymi jaskiniami, które są wynikiem intensywnej erozji morskiej.
Jaskinia Odyseusza
Mljet słynie także z Jaskini Odyseusza, która znajduje się na południowym wybrzeżu, blisko miejscowości Babino Polje, największej wsi na wyspie. Do jaskini można dostać się pieszo, ścieżką prowadzącą ze wsi, lub od strony morza, co daje możliwość wpłynięcia do niej małą łodzią lub kajakiem.
Na wyspie znajduje się kilka mniejszych i większych miejscowości, oferujących noclegi, wynajem rowerów, a także różnego rodzaju lokale gastronomiczne. My stacjonowaliśmy w Pomenie, skąd jest bardzo szybki i dobry dostęp do Małego Jeziora, do którego, prócz ścieżki rowerowej, prowadzi również – krótsza – ścieżka piesza.
Plaże na wyspie Mljet
Park Narodowy Mljet oferuje dziesiątki małych i dzikich plaż. Te najbardziej znane to:
- Plaża Saplunara Choć nie znajduje się dokładnie w granicach Parku Narodowego, jest jedną z najbardziej znanych plaż na wyspie Mljet, położona na jej wschodnim krańcu. Saplunara jest znana z drobnego, złotego piasku i krystalicznie czystej wody.
- Plaża w Pomenie Pomena jest małą miejscowością położoną na zachodnim końcu wyspy Mljet.
- Plaża w Polače – kamienista z łagodnym wejściem do morza.